ASA Awards
Distinguished Andrologist Award
Sponsored by the American Society of Andrology

Description: This is the highest award of the Society, presented annually to an individual who has made an outstanding contribution to the progress of Andrology.

Nominations: The ASA Awards Committee asks for nominations each year in July. Only ASA members are allowed to nominate individuals for this award. The deadline to submit nominations to the Awards Committee is late August/early September.

Award Winners:

2014
Gail Prins, PhD
2013 Christina Wang, MD
2012 Erwin Goldberg
2011 Barry Zirkin
2010 Dolores Lamb
2009 William Bremner
2008 Bernard Robaire
2007 Eberhard Nieschlag
2006 Norman Hecht
2005 Mitch Eddy
2004 Ronald Swerdloff
2003 David M. de Kretser
2002 Geoffrey Malcolm Hasting Waites
2001 Frank S. French
2000 Bayard T. Storey
1999 Richard D. Amelar
1998 Ryuzo Yanagimachi
1997 Brian P. Setchell
1996 J. Michael Bedford
1995 Rupert P. Amann
1994 Richard J. Sherins
1993 Anna Steinberger
1992 C. Wayne Bardin
1991 Philip Troen
1990 Marie-Claire Orgebin-Crist
1989 C. Alvin Paulsen
1988 Yves W. Clermont
1987 Emil Steinberger
1986 Alfred D. Jost
1985 Robert H. Foote
1984 Mortimer B. Lipsett
1983 Kristen B.D. Eik-Nes
1982 Eugenia Rosemberg
1981 Alexander Albert
1980 John MacLeod
1979 Thaddeus Mann
1978 Robert S. Hotchkiss
1977 Robert E. Mancini
1976 Roy O. Greep and M.C. Chang

[back to top]

 
Young Andrologist Award
Sponsored by the Texas Institute for Reproductive Medicine and Endocrinology, P.A.

Description: This annual award is bestowed upon an Active Member of the American Society of Andrology who at the time of the award, is less than forty-five (45) years of age and who has made significant contributions to the field of Andrology.

Nominations: The ASA Awards Committee asks for nominations each year in July. Only ASA members are allowed to nominate individuals for this award. The deadline to submit nominations to the Awards Committee is late August/early September.

Award Winners:

2014
Sarah Kimmins, PhD
2013 Jacques J. Tremblay, PhD
2012 Wei Yan
2011 Humphrey Yao
2010 Peter Liu
2009 Michael Palladino
2008 Moira O'Bryan
2007 John K. Amory
2006 Janice Evans
2005 Janice Bailey
2004 Kate Loveland
2003 Joanna E. Ellington
2002 Christopher L.R. Barratt
2001 Jacquetta M. Trasler
2000 Matthew P. Hardy
1999 Stuart E. Ravnik
1998 William R. Kelce
1997 Gail A. Cornwall
1996 Paul S. Cooke
1995 Christopher J. De Jonge
1994 Wayne J.G. Hellstrom
1993 Robert Chapin
1992 Gary R. Klinefelter
1991 Patricia M. Saling
1990 Luis Rodriguez-Rigau
1989 Barry T. Hinton
1988 Larry Johnson
1987 Ilpo T. Huhtaniemi
1986 Stephen J. Winters
1985 Bruce D. Schanbacher
1984 Lonnie D. Russell
1983 William B. Neaves
1982 L.J.D. Zaneveld
 
Distinguished Service Award
Sponsored by Genetics & IVF Institute

Description: This award is bestowed annually to recognize an individual who has provided distinguished service to The American Society of Andrology. The recipient must have been a member of the Society for at least ten (10) years, must have no direct affiliation with the organizational sponsors of the award; and must have served the Society in at least three (3) of the following categories: (1) Chair of Standing Committee; (2) Member of Executive Council; (3) Editor of Journal of Andrology; (4) Chair of Annual Meeting; (5) Officer of Society.

Nominations: The ASA Awards Committee asks for nominations each year in July. Only ASA members are allowed to nominate individuals for this award. The deadline to submit nominations to the Awards Committee is late August/early September.

Award Winners:

2014
Susan Rothmann, PhD, HCLD
2013 Rex A. Hess, MS, MD
2012 Terry Brown
2011 Christina Wang
2010 Joel Marmar
2009 Erwin Goldberg
2008 Matt Hardy
2007 Sally Perreault Darney
2006 Barry Zirkin
2005 Barry T. Hinton
2004 J. Lisa Tenover
2003 Arnold M. Belker
2002 Terry T. Turner
2001 Gail S. Prins
2000 Bernard Robaire
1999 David W. Hamilton
1998 Rupert P. Amann
1997 Marie-Claire Orgebin-Crist
1996 Philip Troen
1995 Andrzej Bartke
1996 C. Alvin Paulsen

[back to top]

 
Outstanding Trainee Investigator Award
Sponsored by West Michigan Reproductive Institute, P.C.

Description and Selection: This award is conferred upon anyone qualified to be a Trainee Member of the Society who, in the judgment of the Awards Committee, has presented at the Annual Meeting the best original laboratory or clinical research report in andrology. This award is to be presented at the Annual Meeting in years when an appropriate individual is identified.

Award Winners:
Outstanding Trainee Investigator Award
Sponsored by West Michigan Reproductive Institute, P.C.

2014 Andrew Midzak
2013 Mary Samplaski, MD
2012 Andrew Major
2011 Matthew Marcello
2010 Michael Elliott
2009 Catherine Itman
2008 Duangporn Jamsai
2007 Steve Tardif
2006 Liwei Huang
2005 Tara Barton

New Investigator Award
Sponsored by West Michigan Reproductive Institute, P.C.

2004 Darius Paduch
2003 Mustafa Faruk Usta
2002 Ebtesam Attaya
2001 Alexander T.H. Wu
2000 Jeffrey J. Lysiak
1999 Jacques J. Tremblay
1998 Dolores D. Mruk
1997 Loren D. Walensky
1996 Wei Gu & Daniel B. Rudolph
1995 Mehdi A. Akhondi
1996 Linda R. Johnson
1995 Michael A. Palladino
1994 John Kirby
1993 Robert Viger
1992 Donna O. Bunch
1991 Tracy L. Rankin
1990 Stuart E. Ravnik
1989 Peter Grosser
1988 Mark A. Hadley
1987 Peter S. Albertson & Randall S. Zane
1986 Thomas T. Tarter
 
Research Excellence Award to a Female Trainee
Established by Dr. Anna Steinberger and supported by Women in Andrology

Description and Selection: This award is conferred upon a female qualified to be Trainee Member of the Society who, in the judgment of the Awards Committee, has presented a meritorious original laboratory or clinical research report at the Annual Meeting. The award shall be presented at the Annual Meeting when an appropriate individual is identified.

2014 Hanna Valli
2013 Genevieve Plante, BSc
2012 Anne Marie Downey
2011 Sophie La Salle
2010 Elizabeth Snyder
2009 Claire Borg
2008 Sarika Saraswati
2007 Jenny Kaeding
2006 Allison Gardner
2005 Michaela Luconi
2004 Cathryn Hogarth
2003 Alexis Codrington
2002 Constance Kersten
2001 TanYa M. Gwathmey
2000 Asha Jacob
1999 Cynthia Christian
1998 Dolores D. Mruk
1997 Caroline M. Markeyd

[back to top]

Trainee Merit Awards
Sponsored by the American Society of Andrology

Description and Selection: These awards are conferred upon those individuals qualified to be Trainee Members of the Society who, in the judgment of the Awards Committee, have presented meritorious original laboratory or clinical research reports at the Annual Meeting. The awards shall be presented at the Annual Meeting when appropriate individuals are identified.

2014 Award Winners:

Mickael Di-Luoffo - THE TRANSCRIPTION FACTOR MEF2 IS A NOVEL REGULATOR OF GSTA1 EXPRESSION IN MA-10 LEY-DIG CELLS

Keith Siklenka - KDM1A OVEREXPRESSION IN MOUSE TESTES ALTERS THE EPIGENETIC LAND SCAPE OF SPERM HISTONES AND IS IMPLICATED IN TRANSGENERATIONAL INHERITANCE

Clotilde Maurice - PRENATAL EXPOSURE TO AN ENVIRONMENTALLY-RELEVANT CONTAMINANT MIXTURE ALTERS THE EPIGENOME OF FATHERS, DECREASES THEIR FERTILITY AND THE HEALTH OF THEIR SONS IN A RAT MODEL

Jason Kovac - A MICROARRY ANALYSIS OF UNIQUE GENES FOUND IN MEN WITH NON-OBSTRUCTIVE AZOOSPERMIA (NOA) AND VARICOCELES

2013 Award Winners:

Erick Silva - ADRENALECTOMY AND DEXAMETHASONE TREATMENT INDUCED CHANGES IN TESTICULAR MORPHOLOGY AND SPERM PARAMETERS IN ADULT RATS

Shu Ly Lim - FUNCTION OF HEN1 IN THE STABILIZATION OF PIRNAS DURING MAMMALIAN SPERMATOGENESIS AND MALE FERTILITY

Linnea Anderson - MOLECULAR ALTERATIONS IN SPERM ARE SENSITIVE INDICATORS OF TESTICULAR DYSFUNCTION

Mayra Miranda Rodrigues - LATE REPRODUCTIVE ANALYSIS OF MALE RAT OFFSPRING EXPOSED TO NICOTINE DURING PREGNANCY AND LACTATION

2012 Award Winners:

Steven Mansell - IDENTIFICATION OF A VOLTAGE ACTIVATED K+ CHANNEL IN HUMAN SPERMATOZOA BY WHOLE CELL PATCH CLAMPING

Matthew Marcello - TESTIS-SPECIFIC SERINE/THREONINE KINASE (TSSK) FUNCTION IS NECESSARY FOR SPERMIOGENESIS IN CAENORHABDITIS ELEGANS

Edward Nguyen - CHARACTERIZATION OF A NOVEL TESTIS-SPECIFIC PROTEIN LOCALIZED TO THE GOLGI/ACROSOME OF POST-MEIOTIC GERM CELLS

Elizabeth Snyder - CODING REGION AND 3’ UTR RNA EDITING IN THE TESTIS

2011 Award Winners:

Jun Zhang - ESSENTIAL ROLE OF RAC1 IN SERTOLI CELL MEDIATED CLEARANCE OF APOPTOTIC GERM CELLS AND NORMAL SPERMATOGENESIS

Adam Koppers - ION CHANNEL REGULATION BY CRISP4 IN MOUSE SPERMATOZOA, IMPLICATIONS FOR THE ACROSOME REACTION

Raifish Mendoza - THE NUCLEAR RECEPTOR COUP-TFII ACTIVATES STAR GENE TRANSCRIPTION IN COOPERATION WITH CAMKI IN LEYDIG CELLS

Carolina Jorgez - FINDING THE GENETIC CAUSE OF BLADDER EPISPADIAS-ESTROPHY-COMPLEX (BEEC)

2010 Award Winners:

Carolina Jorgez - ROLE OF GHRELIN AND LEPTIN IN MALE REPRODUCTION

Matthew Marcello - FERTILIZATION DEFECTS IN SPERM FROM TYROSYLPROTEIN SULFOTRANSFERASE 2 (TPST2)-DEFICIENT MICE ARE LINKED WITH ABNORMALITIES IN A DISINTEGRIN AND A METALLOPROTEASE (ADAM) PROTEINS AND NOT ABNORMALITIES IN IZUMO

Shuo Han - IDENTIFICATION OF COPY NUMBER VARIANTS ASSOCIATED TO GENITOURINARY BIRTH DEFECTS AND CHARACTERIZATION OF NOVEL KEY GENES IN HUMAN GENITAL DEVELOPMENT

Yue Jia - EFFECT OF INSULIN-LIKE GROWTH FACTOR BINDING PROTEIN-3 (IGFBP-3) REPLACEMENT ON GONADOTROPIN REALEASING HORMONE-ANTAGONIST (GNRH-A) INDUCED MALE GERM CELL APOPTOSIS IN IGFBP-3 KNOCKOUT MICE

2009 Award Winners:
Bingfang Xu - PERK/DUSP6 HAVE REGULATORY ROLES IN ESTABLISHING AND MAINTAINING THE INITIAL SEGMENT OF THE EPIDIDYMIS

Vinali Dias - ACTIVIN SIGNALLING MODULATORS IN NORMAL, GONADOTROPIN-DEPRIVED, AND NEOPLASTIC HUMAN TESTIS

Xuejiang Guo - PROTEOMIC ANALYSIS OF PROTEINS INVOLVING IN SPERMIOGENESIS IN MOUSE

Mariano Buffone - FUNCTIONAL CONSEQUENCES OF CLEAVAGE, DISSOCIATION, AND EXOCYTOTIC RELEASE OF ZP3R/SP56 FROM THE MOUSE SPERM ACROSOMAL MATRIX

2008 Award Winners:

Trinity Bivalaqua - SILDENAFIL CITRATE INHIBITS SUPEROXIDE FORMATION AND RESTORES ENDOTHELIAL FUNCTION IN A MOUSE MODEL OF SECOND-HAND SMOKE INDUCED ERECTILE DYSFUNCTION

Evemie Dube - DEVELOPMENT OF HUMAN EPIDIDYMAL CELL LINES TO STUDY THE ROLE OF TIGHT JUNCTIONS AND GENE EXPRESSION IN MALE INFERTILITY

Matthew Marcello - CONTRIBUTIONS OF TYROSINE O-SULFATION TO MALE INFERTILITY AND SPERM FUNCTION IN FERTILIZATION

Chun Zhao - THE ROLE OF TRANSLATION BY MITOCHONDRIAL-TYPE RIBOSOMES DURING SPERM CAPACITATION: AN ANALYSIS BASED ON A PROTEOMIC APPROACH

2007 Award Winners:

Evemie Dube - GENE EXPRESSION PROFILE OF THE HUMAN EPIDIDYMIS AS A TOOL TO UNDERSTAND THE HUMAN BLOOD-EPIDIDYMAL BARRIER AND SPERM MATURATION

Zaohua Huang - MULTIPLE STEPS IN THE FERTILIZATION CASCADE ARE IMPAIRED WHEN SPERM GLYCOLYSIS IS DISRUPTED

Yue Jia - ROLE OF JNK IN TESTICULAR CELLS AFTER HYPERTHERMIA AND/OR INSTRATESTICULAR TESTOSTERONE DEPRIVATION TREATMENTS IN ADULT CYNOMOLGUS MONKEYS

Matthew Marcello - ANALYSIS OF THE ROLE OF INPP5B IN SPERM FUNCTION AND MALE INFERTILITY

2006 Award Winners:
Tara Barton, DNA DAMAGE RECOGNITION BY HISTONE H2AX PHOSPHORYLATION IN RAT ZYGOTIC PRONUCLEI FOLLOWING CHRONIC PATERNAL CYCLOPHOSPHAMIDE EXPOSURE

Alexis Codrington, CHRONIC CYCLOPHOSPHAMIDE EXPOSURE ALTERS THE PROFILE OF SPERM NUCLEAR MATRIX PROTEINS

Polina Danshina, MALE FERTILITY AND SPERM FUNCTION ARE SEVERELY IMPAIRED IN MICE LACKING PHOSPHOGLYCERATE KINASE-2

Amelie Tetu, IN VIVO AND IN VITRO CHARACTERIZATION OF THE GATA4 GENE PROMOTER DURING TESTIS DEVELOPMENT AND IN MULTIPLE GONADAL CELL LINES

2005 Award Winners:
Mark Baker, for Identification of PP60C-SRC as the Enzyme Responsible for Tyrosine Phosphorylation and Consequent Hyperactivation During Mouse Sperm Capacitation

Zhibing Zhang
, for Dissecting the Axoneme Ineractome: The Mammalian Orthologue of Chlamydomonas PF6 Interacts With SPAG6, The Mammalian Orthologue of Chlamydomonas PF16

Peter Liu
, for Correlating Androgen and Estrogen Steroid Receptor Expression With Coronary Calcification and Atherosclerosis in Men Without Known Coronary Artery Disease

Hannah Galantino-Homer
, for Beta-cyclodextrin Plus Cholesterol Protects Porcine Sperm From the Effects of Cold Shock
2004 Award Winners:

Laura Braydich-Stolle, for Signaling Pathways Induced by Glial Cell Line-derived neurotrophic Factor (GDNF) in Spermatogonial Stem Cells: Role of SRC Kinase

Denise Holsberger, for Cell Cycle Inhibitors P27KIP1 and P21KIP1 Regulate Sertoli Cell Proliferation

Kirk Lo, for De Novo Testosterone Production After Transplantation of Leydig Stem Cells

Sarah Netzel-Arnett, for On the Biological Function of Testisin: A Membrane Serine Protease Expressed Specifically During Spermatogenesis

 
2003 Award Winners:

Haitham Badran, for Analysis of the MAPK Pathways in the Prostate of Prosaposin-Knockout Mice

Steve Tardiff, for Genomic Basis of Inter- and Intra-Species Variation in Zonadhesin Domain Structure

Alexis Codrington, for High Susceptibility of Mid-Spermiogenesis Germ Cells to Cyclophosphamide-Induced DNA Damage

 
2002 Award Winners:

Johanna Barthelemy, for In utero exposure to tributyltin alters cellular junctions in adult rat ventral prostate

Ian Fowler, for Semen quality of sperm donors in Los Angeles and Palo Alto: effects of time, temperature, and location

Kathryn Jervis, for Caloric restriction affects gene expression in the epididymis of the Brown Norway Rat

Yuji Maeda, for Inhibition of sperm production in mice by annexin V microinjected into seminiferous tubules: A possible etiology of phgocytic clearance of apoptotic spermatogenic cells and male infertility

 
2001 Award Winners:

Sero Andonian, for Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) Expression from Neuroendocrine (NE) cells is associated with Invasive Phenotype and Pathologic Stage rather than Microvessel Density (MVD) in Prostate Cancer (PCA)

Ebtesam N. Attaya, for identification OF CKS2 as a binding subunit of the Meiotic CDK2 IsoForm, CDK2b

Mohamed A. Bedaiwy, for Novel Semen quality scores can predict pregancy in patients with Male Factor Infertility undergoing Intrauterine Insemenation

Lixin Feng, for Telomerase Immortalized Spermatogonial Cell Lines

Isabelle Therien, for Isolation and Characterization of Capacitating Factor (Glycosaminoglycans) from the Bovine Follicular Fluid

 
2000 Award Winners:

H. Habermann, for Connexin 43 1 and Connexin 32 1 Ontogeny in the Rat Prostate and Effects of Neonatal Estrogen Exposure

Stephane Lefrancois, for Characterization of a New Lysosomal Targeting Signal and Involvement of Sphingomyelin for the Transport of Prosaposin to the Lysosomes

Eric Legault, for Cloning of the Rat GATA-4 Gene Promoter and Characterization of 5' Regulatory Elements Required for Sertoli Cell-Specific Expression

Sadhana A. Samant, for Molecular Characterization of Dnahc8, A Gene Controlling Sperm Tail Assembly and Sperm Motility

Venkatraman Sriraman, for Inhibition of Testosterone Production in Adult Rat Leydig Cells After Administration of Müllerian Inhibiting Substance In Vivo

 
1999 Award Winners:

Sero Andonian, for Immunocytochemical Localization of Secretory Proteins, Lysosomal Enzymes and Endocytic Receptors in the Cauda Epididymidis and Vas Deferens of Adult Rats

Hewa B.S. Ariyaratne, for Initiation of Adult Leydig Cell Differentiation in the Prepubertal Rat Testis is Not Dependent on Luteinizing Hormone (LH)

Cynthia Christian, for Absence of Transitional Protein 1 Reduces Fertility in Mice

Donnie M. Simmons, for Meiotic Expression of CDK2beta, A CDK2 Splice Variant, in the Male Mouse

Emma Kristine Steele, for The Effects of Cryopreservation on Testicular Sperm DNA

 
1998 Award Winners:

Tonia Doerksen, for Differential Effects of Male Germ Cell Exposure to the Hypomethylating Drug, 5-azacytidine in Rat and Mouse Models

Janice P. Evans, for Roles of the Disintegrin Domains of the Sperm Proteins Fertilin Alpha and Beta in Fertilization

Yanhe Lue, for P53-deficiency Suppresses Germ Cell Apoptosis and Stimulates Cellular Proliferation In Vivo

Gayle Sutton, for Expression of the Novel CRES Gene in the Anterior Pituitary Gonadotropes

Lance Walsh, for The Pesticide Lindane Inhibits Steroidogenesis Acute Regulatory (StAR) Protein in Mouse MA-10 Leydig Cells

 
1997 Award Winners:

Tonia Doerksen, for 5-azacytidine treatment initiated during meiotic development of male germ cells results in abnormal embryo development

Renshan Ge, for Identification of two kinetically distinct activities of 11ß-hydroxysteroid dehydrogenase in rat Leydig cells

Yauhe Lue, for Stage-specific loss of germ cells in the rat after a single heat exposure occurs by apoptosis

Jennifer McGaughy, for Expression of cyclin H and cyclin-dependent kinase 7 in the mouse testis

Andrea Wagenfeld, for Epididymal protein pattern in infertile ornidazole treated rats

[back to top]

 
Thomas S.K. Chang Trainee Travel Award
Established in 1996 in memory of Dr. Thomas S.K. Chang and is funded by sales and donations

Description: The Trainee Affairs Committee established the travel awards in order to assist trainees with travel expenses to the ASA Annual Meeting. All Trainee Members of the ASA who have abstracts accepted, are first author on the abstracts, and need travel assistance to present their work are eligible. These awards are based on need and merit, with an emphasis on need.

Application: Trainees must complete the Trainee Travel Award Application Form when submitting an abstract for the Annual Meeting. Awards are considered reimbursement; therefore, trainees must attend the meeting and present their paper before the travel grant is awarded. Trainees are notified of the amount awarded two months prior to the Annual Meeting.

Travel Award Recipients:

2014 Keith Siklenka
2013 Shaye Lewis
2012 Matthew Marcello
2011 Katya Rubinow
2010 Michael Elliott
2009 Avenel Joseph
2008 Matthew Marcello
2007 Shannon Whirledge
2006 Alexis Codrington
2005 Ekaterina Zubkova
2004 Darius Paduch
2003 Carin Hopps and Mustafa Usta
2002 Not available
2001 Yuris Erenpreiss and Michaela Luconi
2000 Sero Andonian, Trinity J. Bivalacqua, Donna O'Dell Bunch, María Belén Herrero, Phuong N. Huynh, Stephane Lefrancois, Jeffrey J. Lysiak and Amy L. Way
1999 Trinity J. Bivalacqua, Kam Chan, Dave L. Luttinen, Dolores Mruk, Anjali Redkar and Yuming Si
1998 Sandra Esteves, Rachel Moreland, Dolores Mruk, Brett Nixon and Budhan Pukazhenthi
1997 Francesca Griffin, Michaela Luconi, and Dolores Mruk

[back to top]

 

International Trainee Travel Award
Sponsored by the Lalor Foundation

Travel Award Recipients:

2014 David Fleck
Jing Wang
Joshi Chetanchandra
Monis Bilal Shamsi
Xiao Gu
2013 Alexandra Amaral
Elisabetta Baldi
Shuly Lim
Mayra Miranda Rodrigues
Goran Ronquist
Durgesh K. Singh
Panagiota Tsounapi
Haifeng Wang
2012 Catherine Itman
Yu Xiao
Camilla Ribeiro
Seppan Prakash
Maria Agustina Battistone
Vyacheslav Chernykh
2011 Juan Ernesto
Neil Youngson
Hassan Bakos
Wardah Alasmari
Vyacheslav Chernykh
Francisco Rivera
Prakash Seppan
Emma Holmes
Marcos Meseguer
Carlos Souza
2010 Peter Liu
Sundararajan Venkatesh
Xiao-Heng Li
Marcos Meseguer
Lei Zhang
2009 Seppan Prakash
Jorge Farias
Catherine Itman
Duangporn Jamsai
Sundararajan Venkatesh
2008 Oluyemi Akinloye
Alexandra Amaral
Julieta A. Maldera
Seppan Prakash
Natasha Zamudio
Chun Zhao
Hong-yu Zhou
2007 Hui Zhu
Nicolas Garrido
Debora Cohen
Seppan Prakash
Chen Xu
Jose Luis Fernandez
Sonja Grunewald
2006 Cristina Jimenez-Gonzalez
Brett Nixon
Debora Cohen
Menno van Leeuwen
Guo-rong Chen
Hiroshi Harayama
Monika Fraczek
2005 Mark Baker
Michaela Luconi
Yasuhiro Matsuoka
Natalia Rozwadowska
Tetsuo Hayashi
Katja Wolski
Geng-Long Hsu
Chen Xu
2004 Dolores Busso
Claire Kennedy
 

International Travel Award
Sponsored by the International Society of Andrology

2014 Pinar Sahin
Sunny Abaririkwu
Dyan Pramesti
2013 Evlalia Vlachopoulou
Jingjing Guo
2012 Steven Mansell
Venkatesh Sundararajan
Adesina Arikawe
2011 Adam Koppers
Jingwen Wu
Juliana Perobelli
2010 Catherine Itman
Carlos Souza
2009 Xuejiang Guo
Julieta Maldera
2008 Duangporn Jamsai
[back to top]

WHO Award
Sponsored by the World Health Organization

2012 Leping Ye
2010 Oluyemi Akinloye
Tang Yuxin
Marta Olszewska
Sara Marchiani
Arash Khaki
2009 Qing Yuan
Hui Wang
Marilia Patrao
Sonja Gruenwald
Claire Borg
[back to top]

ASA Urology Award
Sponsored by ASA

2008 Trinity Bivalaqua
Thomas Walsh
[back to top]

Cook Urology Award
Sponsored by Cook Urological

2007 Cigdem Tanrikut
Thomas Walsh
2006 Shai Shefi
2005 Darius Paduch, Alan Shindel
2004 Kirk Lo, Yongbing Pu
 

SCSA Diagnostic Clinical Award
Sponsored by SCSA Diagnostics, Inc.

2007 Cristian O’Flaherty
2006 Sonja Gruenwald
2005 Tamer Said, Kalyana Nandipati
2004 Jeanne O’Brien, Rupesh Raina 

[back to top]

 

Lonnie D. Russell Travel Award
Established in memory of Dr. Lonnie Russell, who was a faculty member at the
Southern Illinois University School of Medicine, Carbondale, IL.

2014 Tegan Smith
Hanna Valli
2013 Akanksha Mehta
2012 Yue Jia
2011 Jun Zhang
2010 Matthew Marcello
2009 Petrice Brown
2008 Katja Wolski
2007 Zaohua Huang
2006 Polina Danshina
[back to top]

Conception Technologies Award
Sponsored by Conception Technologies

2009 Howard Kim